Когато се постигне един 100% екологично чист продукт, едва тогава той може да бъде определен като био-мебел. Много от чуждестранните фирми, които продават био- или еко-мебели, не използват само и единствено дървесина, но също влагат МДФ и ХДФ. Преди да се даде точно определение за био-мебел, е важно да се поясни разликата между понятията био и еко. Био-продукт е този, който е напълно здравословен за човека, докато еко-продукт е този, който щади природата. Еко-мебели може да се изработят от отпадъчни или преработени материали. В този случай, те отделят вредни емисии, които ние поглъщаме при ежедневното ползване на мебелите. Такива еко-мебели имат много пагубно влияние върху децата, защото тяхното здравословно състояние в много по-голяма степен се определя от негативното влияние на заобикалящата ги среда.
Няма точно определение за био-мебел, нито конкретни изисквания за сертифицирането на този вид мебелни продукти. Към момента в България единствено могат да се издадат сертификати, че при направата на дадена мебел са използвани еко-продукти, но какво всъщност означава това? Ето защо ние от компания „РИМ Дизайн Студио” ЕООД ще се постараем да дефинираме понятието био-мебел.
Изискванията една мебел да бъде наречена "Био" са четири
1) Екологично чиста дървесина
Използваната дървесина трябва да бъде от екологично чист район. Дървото е като гъба, която попива замърсяването. Представете си, че мебелите ви са направени от дървесина, която е израснала до атомна централа. Всяка мебел в дома ви ще бъде радиоактивна! Именно затова, дървесината трябва винаги да се изследва преди да бъде използвана за направата на био-мебел.
2) Индивидуалност
Много важно е мебелите да са съобразени с индивидуалността на ползващите ги. За всеки клиент е необходимо да се изготви индивидуален проект. Например, ако се изработи еднаква мебел за човек с ръст 2 метра и за човек с ръст 1.5 метра, то тя няма да е удобна за нито един от двамата. Всички тези детайли са важни и професионалния дизайнер се съобразява с тях, като не налага еднакви шаблонни решения на всички свои клиенти.
3) Използваното лепило
Използваното (за слепване на дървесината) лепило също трябва да бъде био-продукт.
4) Импрегнация
Използваните (за импрегнирането на дървесината) продукти също трябва да бъдат естествени.
Защо био мебелите биват по-скъпи ?
Всички гореизброени изисквания водят до оскъпяване на крайния продукт и това е основната причина био-мебелите да са доста по-скъпи от стандартните. Шаблонните, модулни мебели не са био-мебел, защото те не са са изработени от 100% естествени и екологично чисти продукти, нито са съобразени с индивидуалността на клиента. Необходимо е да се обърне внимание на някои научни факти, касаещи материалите за изработка на био-мебелите. В предишната статия се спомена за формалдехида, който се съдържа в ПДЧ, МДФ и ХДФ. Но какво всъщност представлява формалдехида и до колко той е вреден за нас? За целта се проф. д-р Любомир Алексиев дава следните пояснения:
Формалдехидът
Формалдехидът (наричан също метанал) е химично съединение - газ, с остра миризма, който съществува в природата. Той е най простия алдехид – Н2СО. Формалдехидът се получава директно от непълното горене на материали, съдържащи въглерод. Присъства в дима от горските пожари, в изгорелите газове на автомобилите, в тютюневия дим и като емисия в лепилата за дърво. Формалдехидът може да предизвика парене на очите, дразнене в гърлото, гадене, умора, кожни обриви, хрипове, кашлица и затруднено дишане. Той може да причини рак и асматични пристъпи. Когато превиши определени концентрации в човешкия организъм, действието на формалдехида може да бъде силно токсично, алергично, канцерогенно и мутагенно. Прониква в организма през епитела на кожата и дихателните пътища, като предизвиква патофизиологична реакция антиген – анти тяло, следователно това е имуномодулирана реакция на организма. Силния му афинитет към белтъчните структури и склоността му да образува макромолекули и автополимеризация обуславят антигенните му свойства и способността му да раззгръща именно алергични реакции след експозиция дори на субтоксични дози, но след известно време след въздействието му. Клиничните еколози определено поставят формалдехида в комплекса на мощния поток на не-природно синтезирани антигени (промишлени). Те влияят на човешкия организъм като предизвикват реакция антиген-антитяло и водят в крайна сметка до отслабване на имунните защитни механизми, а и от там и на общата устойчивост на организма към въздействията на околната среда.
Рисокове от формаледехидът
Не случайно формалдехидът е в група 2В на веществата, предизвикващи ракови заболявания, определен от Международната агенция за изследване на рака, т.е. с доказани канцарогенни качества в лабораторни условия. Нека да поясним гореописаните научни факти със следния пример: Стая с размери 4 х 4 метра. Обзаведена е с мебели, изработени от ПДЧ - клас Е10 (10 милиграма свободен формалдехид на 100 грама ПДЧ), което се приема за безвредно от производителите на ПДЧ или МДФ). Мебелировката се състои от 2 легла с ширина 1,50м, четрикрилен гардероб, бюро и скрин. Това обзавеждане всъщност представлява сбор от 400 кг ПДЧ. При отделянето на формалдехида от ПДЧ, за около 20 години ще се отделя приблизително 5,5 мг формалдехид на ден. При положение, че човешкия организъм натрупва без да изхвърля, какво би станало с малките деца в една такава стая? Алегрии, астматични пристъпи и ракови образувания са възможните последствия. Със сигурност и по-възрастните ще бъдат повлияни отрицателно. Ако включим към горната калкулация и подовите настилки (които обикновено са изработени от МДФ и ламинат), то отделяното количество формалдехид може да нарастне до 8 мг. на ден. Най-малкото отделяне се постига при меламинформалдехиден ламинат, използван за покритие на ПДЧ – клас Е5. Без значение колко е намалено отделянето на формалдехида, изработените от ПДЧ или МДФ мебели не могат да гарантират здравословната среда, която осигуряват био-мебелите. Защо да рискуваме с най-ценното си притежание – здравето?
Какви са алтрнативите?
Неоспорим факт е, че естественото дърво е най-добрия материал. Ето защо е препоръчително да се използва мебели от масив и естествени подови настилки. Те обаче трябва да бъдат обработени с максимално безвредни бои и лакове, които да отговарят на всички изисквания за безопасност и качество. Всеизвестно е, че подходящото съчетание на материал и дизайн са формулата за удачна и безопасна мебелировка в едно помещение. В тази насока може да се дискутира още много . Как интериора може да допринесе за хармонията на един човек със самия себе си? Защо стиловото и цветово оформление е също толкова важно, колкото и произхода на материалите вложени в помещението? Дали правилата на Фън Шуй са достатъчни вие да сте в унисон със средата, в която живеете? Защо категоризирането и популяризирането на био-мебелите ще допринесе за подобряването на предлаганите на пазара мебелни продукти? Всички тези въпроси предстои да се проучат и по нататък ще бъдете информирони за много интересни неща.